Įdomūs faktai apie kvapus ir uoslę

0
Share

Su kvapais susiduriame kiekvieną dieną ir net nesusimąstydami vienais jų mėgaujamės, o kitus stengiamės nedelsiant panaikinti. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kodėl taip yra? Šie trumpi faktai padės sužinoti daugiau apie sudėtingą ir kartu neįtikėtiną kvapų pasaulį bei nepakartojamą mūsų uoslę.

Žmonės gali atskirti net trilijoną skirtingų kvapų

Tikslus skaičius, kiek kvapų galime užuosti nėra nustatytas, tačiau mokslininkai 2014 metais patvirtino, kad žmonės gali atskirti net trilijoną skirtingų kvapų. Tai tikrai daug, tačiau manoma, kad tikrasis skaičius gali būti daug didesnis, nes kiekvieno iš mūsų nosyje slepiasi net 10 milijonų kvapo receptorių.

Moterys užuodžia geriau nei vyrai

Lyčių varžymasis yra amžina kova, tačiau bent jau šioje kategorijoje laimi moterys: tyrimais patvirtinta, kad moterų uoslės pojūtis yra labiau išvystytas ir jos geba atpažinti daugiau skirtingų kvapų. Tai lemia labiau išsivystę moterų uoslės organai.

Šunys turi beveik 50 proc. daugiau kvapiųjų ląstelių nei žmonės

Visi žinome, kaip puikiai mūsų augintiniai geba užuosti įvairius skanėstus ir net atpažinti žmones dar net neišvydę. Taip yra todėl, kad kvapo pojūtis daug geriau išvystytas. Tai reiškia, kad šunys skiria dar daugiau kvapų, geba pajusti kvapų subtilumus ir užuosti iš daug didesnio atstumo nei žmogaus nosis.

Kvapas yra vienas įsimintiniausių atsiminimų

Kalbant apie atsiminimus, galime išskirti žvilgsnius, garsus, skonius, pojūčius. Vis dėlto atmintyje geriausiai įsirėžia kvapas. Nustatyta, kad žmonės net 65 proc. tikslumu atsimena kvapą ištisus metus! O štai regimieji prisiminimai išlieka tik iki 50 proc. ketvirčio metų laikotarpiu.

Egzistuoja 7 pagrindiniai kvapai

Daugelis žinome, kad yra 5 pagrindiniai skoniai – saldu, rūgštu, sūru, kartu ir umami. Kai kurie mokslininkai laikosi nuomonės, kad lygiai taip pat egzistuoja ir 7 pagrindiniai kvapai: muskuso, puvinio, aitrumo, kamparo, eterio, gėlių ir mėtų. Remiantis šia teorija, visi kiti kvapai yra minėtų kvapų mišiniai.

Geri kvapai suteikia laimės

Šis faktas apie kvapus tikriausiai mažiausiai stebina. Jei užuodžiama tai, kas mums patinka ir yra malonu, jaučiamės gerai ir tai tikrai gali pakelti nuotaiką. Taigi, visada gera idėja namuose turėti žvakę ar namų kvapo difuzorių, kuris praskaidrintų dieną.

Kvapas sužadina emocijas

Skaičiuojama, kad net iki 75 proc. emocijų sukelia būtent kvapas, todėl jis laikomas vienu galingiausių jausmų veiksniu.

Uoslė veikia kitaip nei kiti pojūčiai

Regėjimas, klausa, skonis, lytėjimas – visa tai mūsų pojūčiai, kuriais suvokiame aplinką. Pirmiausiai gauname impulsą, informaciją, kurią smegenys apdoroja ir tada vyksta emocinė reakcija. Su kvapais viskas yra šiek tiek kitaip, nes viskas vyksta taip greitai, kad emociją pajuntame dar prieš suvokdami, kokį kvapą užuodėme.

Ne visi gali užuosti

Apie 5 proc. populiacijos yra anosmiški – tai reiškia, kad šie žmonės negali užuosti kvapų.

Kvapai uoslei greitai pabosta

Mūsų uoslė greitai ir tiksliai fiksuoja aromatus, kuriuos jaučiame trumpą laiką, tačiau ilgalaikių aromatų gana greitai imame nebejausti. Pavyzdžiui, kepykloje vos atėję galime mėgautis kepinių kvapais, tačiau pabuvę kiek ilgiau, nustosime šį kvapą jausti, o taip pat sunkiau bus užuosti ir kitus aplinkinius aromatus.

Šiltojo sezono metu užuodžiame geriau

Čia nėra jokios mistikos ar instinktų – geriau užuosti padeda papildoma drėgmė ore.

Miegodami neužuodžiame

Miegant kvapo pojūtis yra tarsi „išjungtas“. Manote, kad galite užuosti karštos kavos aromatą ryte, kai jos kas nors atneša į lovą? Iš tikrųjų – negalite. Užuosti pradedame tik prabudę, todėl teisingiausia sakyti, kad užuodėme kvapą ne miegodami, o vos tik pabudę.

Skonis ir kvapas yra susiję tarpusavyje

Maždaug 80 proc. skonių iš tikrųjų yra klasifikuojami pagal kvapą. Būtent dėl šios priežasties peršalus ar susirgus sloga mūsų galimybės jausti skonį sumažėja.

Kūdikiai gali užuosti dar negimę

Kvapas yra pirmasis naujagimių pojūtis, kuris, teigiama, susiformuoja dar motinos įsčiose.

Žmogaus nosyje yra 10 milijonų kvapo receptorių

Nosis – pagrindinis žmogaus uoslės organas, kuris veikia dėl receptorių, kurių čia yra net 10 milijonų. Šių kvapo receptorių dėka smegenys gauna impulsus ir gali apdoroti galybę kvapų, nors visa ši sudėtinga sistema yra vos pašto ženklo dydžio ploto.

Related Posts
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *